Archive for the ‘Contests’ Category

Skateland Cup 2016 (The Netherlands): Edit & Results

Monday, December 5th, 2016

Skateland Cup 2016 (The Netherlands): Edit & Results

Senior Results (full results)

  1. Thom Harde-Man
  2. Tomasz Sosinski
  3. Sven Ischen

Rookies

  1. Nick Selders
  2. Stan Lute
  3. Thijs Bruijgoms

Junior

  1. Randy Zoller
  2. Nils Rinas
  3. Jonathan Mwangi

More Media

Skateland Cup 2016 (The Netherlands): Results

Monday, December 5th, 2016

Senior

  1. Thom Harde-Man
  2. Tomasz Sosinski
  3. Sven Ischen
  4. Rodney van der Burg
  5. Luca Gobbo
  6. Erik Droogh
  7. Koen Bleijerveld
  8. Adriano Landsberg
  9. Thijs Tel
  10. Robin Kerkhof

Rookies

  1. Nick Selders
  2. Stan Lute
  3. Thijs Bruijgoms
  4. Laus Valk
  5. Olivier van Egmond

Junior

  1. Randy Zoller
  2. Nils Rinas
  3. Jonathan Mwangi
  4. Stefan Selders
  5. Doni Vd Haar
  6. Poema Kitseroo
  7. Rajco Ludoph
  8. Jeroen Wilhelm

Ghetto Games | Nils Jansons invitational (2016)

Saturday, December 3rd, 2016

Nils Jansons Invitational (Latvia) | GIBSweden Edit.

Ghetto Games 2016: Nils Jansons invitational | Edit

Previously: Nils Jansons invitational 2016 | Official Edit.

S3t Moscow 2016 (Russia): #PLMag Raw Clips

Friday, December 2nd, 2016

S3t Moscow 2016 (Russia): #PLMag Raw Clips

More Media: Plastik x CF Edit | Edit by Nikita Ivanov.

Sven Boekhorst, SB Events: 10 years | Oeteldope

Friday, December 2nd, 2016

oeteldope rotterdam

From 2008 till 2013 SB Events organized the Oeteldope / Dutch Championships in collaboration with the World Skate Center. Check out this compilation!

Visit Sb-events.nl.

Soichiro Kanashima @ The Blading Cup 2016: Raw Clips

Thursday, December 1st, 2016

Raw Clips by Daniel Scarano.

Soichiro Kanashima @ The Blading Cup 2016: Raw Clips

The Blading Cup – Time Machine
2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011.

2016 Winner: Anthony Pottier (full results).
2015 Winner: Alex Broskow (full results).
2014 Winner: CJ Wellsmore (full results).
2013 Winner: Alex Broskow (full results).
2012 Winner: CJ Wellsmore (full results).
2011 Winner: Brian Aragon (full results).

Roll or Die 2016 (Rouen, France): Clips

Tuesday, November 29th, 2016

Roll or Die 2016 (Rouen, France)

With Fred Bukowsky, Victor Daum, Guillaume Le Gentil, Diako Diaby, Gregory Breger, Ronan Algalarrondo, Anthony Ramos, Mathieu Lejeune, Romain Godenaire, Fabien Elettro & Anthony Ramos. Filmed by Ronan Algalarrondo.

Australian Rollerblading Open 2016: VC Best Trick Competition [Edit] – Winner: Joe Atkinson

Monday, November 28th, 2016

Australian Rollerblading Open 2016: VC Best Trick Competition, Winner: Joe Atkinson

Velvet Couch, best trick comp at the ARO 2016. This year’s Australian Rolling Open was held at Noble Park skatepark in Melbourne, As always the VC best trick award was up for grabs. And this years winner was Joe Atkinson all the way from England!

Beat by Insideus.
Visit Rollvic.org.au | VCclothing.com.

Bladesgiving 2016 (Florida): Edit by Wake Schepman

Thursday, November 24th, 2016

Bladesgiving 2016 (Florida): Edit by Wake Schepman

Bladesgiving 6th Edition (Florida, 2016), More Media:
Edit by Long Ton That & Full Results.

Bladesgiving 6th Edition (Florida, 2016): Edit & Results

Wednesday, November 23rd, 2016

Bladesgiving 6th Edition (Florida, 2016)

Featuring Wake Schepman, Eric Hallimen, Zach Pollack, Jon Cooley, Chris Morraco, Kevin Lapierre, Jon Fromm, Eric Michaels & more. Edit by Long Ton That.

Bladesgiving VI top finalists

  1. Eric Michael, Clearwater, $500
  2. Patrick Andersen, Atlanta, $250
  3. Wake Schepman, Clermont, $100 & Chris Moraco, Pembroke Pines, $100

Best Trick: Jon Cooley, $100, 540 Truspin Soul.
Wackiest Trick: Ryan Buck Strauss, $100, Somersault to Handplant Royale.

Bladesgiving 6th Edition (Florida, 2016)

Photo & results: Robbie Squire (Facebook, login required).

Bonus Trick: Jon Cooley – disaster 540 true soul (video on Instagram).











Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 ...273 274 275 Next